ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ

Χατ-τρικ ο Κριστιάνο, παγκόσμια πρωταθλήτρια η Ρεάλ

Η Κασίμα έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την απείλησε με… κάζο, αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο «έσωσε» την ομάδα του, παίρνοντας μετά το Τσάμπιονς Λιγκ, το Euro, το Σούπερ Καπ Ευρώπης, τη Χρυσή Μπάλα και το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Με χατ τρικ του Πορτογάλου σούπερ σταρ οι Μαδριλένοι επικράτησαν των Ιαπώνων με 4-2 στην παράταση (2-2 κ.α.) και κατέκτησαν το τρόπαιο στη Γιοκοχάμα.

Ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ για την «βασίλισσα» μόλις στο 9ο λεπτό και όλοι περίμεναν να στηθεί… πάρτι, αλλά η Ρεάλ ήταν υποτονική, ο Κριστιάνο Ρονάλντο άφαντος και η Κασίμα βρήκε χώρους να δράσει και να απειλήσει. Και στο 44′ να σκοράρει κιόλας με τον Σιμπασάκι, μετά από ολέθριο λάθος του Βαράν στην άμυνα. Η Ρεάλ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όταν στο 52′, ο Σιμπασάκι ξανά, πέτυχε με ωραίο σουτ και με τρεις αμυντικούς να τον… χαζεύουν, το 2-1 για την πρωταθλήτρια Ιαπωνίας.

Το γήπεδο ξεσηκώθηκε και οι Μαδριλένοι «πάγωσαν». Η… χαζομάρα του Γιαμαμότο όμως, που έπεσε πάνω στον Λούκας Βάσκες και υπέπεσε σε πέναλτι, ήταν αρκετή για να πάρει… μπρος ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σκόραρε από τα 11 μέτρα και ισοφάρισε σε 2-2 στο 60′, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Σε μια παράταση που πάντως, η Ρεάλ έπρεπε να μπει με παίκτη λιγότερο καθώς στο φινάλε του 90λεπτου ο Σέρχιο Ράμος έκανε ένα σκληρό φάουλ, ο διαιτητής έβαλε το χέρι στο τσεπάκι για να βγάλει την κίτρινη κάρτα (που θα ήταν η δεύτερη), αλλά δεν την έβγαλε ποτέ και… χαρίστηκε στον αρχηγό της «βασίλισσας».

Και φτάνοντας στην παράταση, κι ενώ πολλοί θα ήθελαν να δουν πέναλτι, ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν τους έκανε το χατίρι και με δύο γκολ «καθάρισε» το ματς και τον τίτλο. Ο νικητής της Χρυσής Μπάλας νίκησε τον Σογκοχάτα σε τετ α τετ στο 98′ και στο 104′ με «κεραυνό» από κοντά έγραψε το 4-2. Στο ενδιάμεσο (101′), η Κασίμα, που ήταν εξαιρετική παρά την αναμενόμενη διαφορά δυναμικότητας, είχε δοκάρι με τον Σουζούκι.

Στο φινάλε, ο Κριστιάνο Ρονάλντο και οι Μαδριλένοι αποθεώθηκαν και πλέον επιστρέφουν στην Ισπανία, με τον Ζινεντίν Ζιντάν να διευρύνει το ρεκόρ των αήττητων αγώνων στους 37!

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος (108′ Νάτσο), Βαράν, Ρονάλντο (112′ Μοράτα), Κρόος, Μπενζεμά, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Λούκας Βάθκεθ (81’ Ίσκο), Μόντριτς (Κόβασιτς 105′)

ΚΑΣΙΜΑ ΑΝΤΛΕΡΣ (Mασατάντα Ίσι): Σογκαχάτα, Νίσι, Γιαμαμότο, Σότζι, Ουέντα, Ογκασαβάρα (68’Φαμπρίτσιο), Έντο (103′ Ιτο), Καναζάκι, Σιμπασάκι, Ναγκάκι (114′ Ακασάκι), Ντόι (88′ Σουζούκι).