ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
GAS IALYSOS LOGO

Στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδας ο Ιάλυσος

Μεγάλη επιτυχία για τον Ιάλυσο και το Δωδεκανησιακό ποδόσφαιρο! Κέρδισε με 2 – 1 την Τριγλία Ραφήνας στο ημιτελικό του “Οικονομιδείου” και θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στην Πύδνα Κίτρους σε γήπεδο που θα ορίσει η Ελληνική Ομοσπονδία. Αν και με δέκα παίκτες στον σημερινό ημιτελικό, λόγω αποβολής του Κοκκίνη στην διάρκεια της παράτασης, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το δεύτερο πολυπόθητο τέρμα και να πετύχουν μια μεγάλη νίκη! Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνσα, ο Ιάλυσος ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο του και έπεβαλλε σε γενικές γραμμές τον ρυθμό του. Στην επανάληψη όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ωρίς πάντως να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί.Παρόλα αυτά όμως, κατόρθωσαν και πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί μίλησε η ψυχή των παικτών του Γιώργου Σάββενα που ήταν και το στοιχείο που έκανε τη μεγάλη διαφορά.

Το φιλμ του αγώνα
Πρώτη φάση στο παιχνίδι. Στο 1′ ο Παφιάκης πάσαρε στον Σπάρταλη λίγο έξω από την περιοχή. Αυτός έκανε ένα σουτ αλλά δεν το έπιασε καλά με αποτέλεσμα η η μπάλα να φύγει άουτ.

Στο 5′ ο Παφιάκης κοντρόλαρε έξω από την περιοχή, πάσαρε στον Αντώνη Αθανασίου με τον τελευταίο να σουτάρει πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος και να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (άουτ)

Στο 19′ ο Αντώνης Αθανασίου έκανε κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας στον Σπάρταλης ο οποίος έξω από την περιοχή “κρέμασε” τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 1 – 0!

Στο 26′ μετά από ωραία κάθετη και πάλι στην πλάτη της άμυνας του Παφιάκη, ο Σπάρταλης βγήκε μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά προτίμησε να …σκοτώσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα στέλνοντας τη μπάλα ψηά άουτ. Αριστερά περίμενε μόνος του ο Μαθιός!

Υποψία φάσης για την Τριγλία στο 60′. Μακρινό συρτό σουτ του Βασιλείου, δεν ανησύχησε ο Λουτριώτης.

Στο 61′ ο Σιαννής έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Παπαδόπουλος έκανε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας του Ιάλυσου αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 71′ ο Μανδύλης σέντρα από τα αριστερά, ο Λουτριώτης έκανε άστοχη έξοδο και ο Μεϊμάρογλου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1 – 1)

Στο 84′ ο Παπαδόπουλος πήρε τη μπάλα σε θέση αριστερά στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά κόντραρε στον Παπαδημήτρη

Στο 101΄μετά από ωραία προσπάθεια τουΚάρδαρη, η μπάλα στρώθηκε στον Βασιλείου έξω από την περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο (άουτ).

Στο 104′ μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Αντώνης Αθανασίου πήγε να διώξει αλλά έκανε κεφαλιά προς τα πίσω με ον Τίμο Λουτριώτη να πέφτει στη γωνιά του και να αποκρούσει σε κόρνερ. Παραλίγο αυτογκόλ!

Στο 106′ ο Αντώνης Αθανασίου εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Φονσέκα με κεφαλιά μέσα από την καρδιά της άμυνας έκανε το 2 – 1!

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Ευαγγέλου από τον Σύνδεσμο της Αθήνας. Στο 101′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κοκκίνης για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΙΑΛΥΣΟΣ: Λουτριώτης, Κοκκίνης, Παπαδημήτρης, Φυλακούρης, Παφιάκης, Σταυλάς (91′ Μαρίνου), Π. Αθανασίου, Α. Αθανασίου, Μαθιός (72′ Φονσέκα), Σπάρταλης (109′ Σαχίνης), Ρεκλείτης
ΤΡΙΓΛΙΑ: Δημιτζάς, Κάρδαρης, Μεϊμάρογλου, Καραδέμητρος (59′ Τερζής), Τσεπάς, Σκαφίδας,Μανδύλης, Κόντης (70′ Σαγανάς), Κότσι (46′ Σιαννής), Βασιλείου, Παπαδόπουλος