ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
Telchinis

Στον τελικό οι γυναίκες της Τελχινίδας

Μετά από ένα πολύ καλό αγώνα που παρακολούθησαν πολλοί φίλοι του βόλεϊ, οι γυναίκες της Τελχινίδας επικράτησαν με 3-0 σετ του Ροδίων Άθλησις, στον έναν από τους ημιτελικούς του κυπέλλου Δωδεκανήσου. Την Κυριακή το απόγευμα, στο Βενετόκλειο, οι πρωταθλήτριες πήραν την πρόκριση για τον τελικό παίζοντας πολύ καλή άμυνα και κάνοντας κυρίως επιθέσεις τακτικής ενώ η ομάδα του Νίκου Μακρή, ενισχυμένη σημαντικά στις μετέγγραφες,  έδειξε ότι διαθέτει ένα πολύ καλό σύνολο που θα πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα.

Στο 1ο σετ, πιο αποτελεσματικοί οι γηπεδούχοι δε δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 25-13. Στο επόμενο σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ έως το 15 με το Ροδίων να ξεφεύγει στο σημείο αυτό με 15-17. Η απάντηση της Τελχινίδας ήταν άμεση και το σκορ διαμορφώθηκε, αρχικά σε 19-17 και στη συνέχεια σε 22-18. Τα λάθη στην επίθεση και στην υποδοχή των γηπεδούχων έφεραν τη διαφορά στον πόντο αλλά και αυτό το σετ πήγε τελικά στην Τελχινίδα με 25-23.

Στο τελευταίο σετ οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά επέβαλαν το παιγνίδι τους, επικράτησαν με 25-18 και πήραν μια σπουδαία πρόκριση.

Αξίζει να αναφερθεί η επανεμφάνιση στους αγωνιστικούς χώρους της αθλήτριας της Τελχινίδας, Φαίης Μίχου μετά από το σοβαρό τραυματισμό της στο γόνατο πριν 3 χρόνια (στις 12 Ιανουαρίου 2013 στον αγώνα κυπέλλου με το ΖΑΟΝ) και τη γέννηση των δύο παιδιών της. Η είσοδός της στο 2οσετ  χειροκροτήθηκε θερμά από φιλάθλους και αθλήτριες.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – Ροδίων Άθλησις 3-0 σετ σε 79΄ (25-13 σε 22΄, 25-23 σε 32΄και 25-18 σε 25΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Νίκη Κουτζόύκη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Μαρία Βρατσάλη, Χρυσάνθη Μαθιουδάκη, Φαμπιόλα Τερζίου, Ντιλέκ Χουσεΐν, Νικολέτα Αμορανίτη (Λ), Ελένη Μητροπούλου, Ματίνα Γιαννέλη, Αγγελίνα Κώτη (Λ), Ελισάβετ Αμορανίτη, Φαίη Μίχου και Κωνσταντίνα Λορέντζου.

Ροδίων Άθλήσις: (Νίκος Μακρής) Κατερίνα Λάππα, Μαρία Μαστρογιάννη,  Ελένη Γιακουμή, και Σοφία Οικονόμου (Λ), Άντζελα Αφριμ, Μαρίνα Τζανουδάκη, Γεωργία Κανέλλη, Ελένη Ζωάννου, Χαρούλα Φραντζή, Μιχαλίτσα Βενετοκλή, Χριστιάνα Παναγίδου, Φωτείνη Περίδη και Αν. Αποστολάκη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Λάκης Λαζαράκης, ο Νίκος Χατζησταυρίδης και η Μαρίνα Μάντζιου.

Το επόμενο σαββατοκύριακο είναι προγραμματισμένοι οι τελικοί του κυπέλλου (Α΄ φάση) με αντίπαλους στους άνδρες την Τελχινίδα και το Φοίνικα και στις γυναίκες την Τελχινίδα και τον Διαγόρα.