ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ

Στον τελικό ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος – Πάμε για τη κούπα

Η Δωδεκάνησος είναι η πρώτη ομάδα που πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Φάιναλ Φορ του 19ου Πανελλήνιου κυπέλλου της ΟΣΕΚΑ. Οι Ροδίτες επικράτησαν με 61-42 του ΠΑΣΚΑ, στον πρώτο αγώνα της διοργάνωσης.

Ο τυπικά γηπεδούχος ΠΑΣΚΑ αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο, ο χρόνος που κυλούσε όμως λειτουργούσε υπέρ της Δωδεκάνησου, που κατάφερε να εκμεταλλευτεί το βάθος που έχει στον πάγκο. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, με τους νικητές να διευρύνουν το σκορ (34-44) και να φτάνουν στο τελικό 61-42.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 26-30, 34-44, 42-61
Διαιτητές: Σέρρας – Παυλόπουλος – Αποστολίδης.
ΠΑΣΚΑ (Σκλαβούνος): Σουλιώτης Στ., Σγαρδέλης 6, Μυρωνάκης, Τσούμας 4, Σουλιώτης Γ., Γκοτζαράι 2, Ακουμιανάκης, Παπαστάμος 2, Μακρής 28.
Δωδεκάνησος (Χατζηδημητρίου – Μποσγανάς): Λουκάς, Χαρτερός, Μιχαήλου 12, Χαμάντι 17 (1), Χατζηκαντής, Μαρτσάκης 14, Χατζηδημητρίου 5 (1), Παππάς 13.