ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ»: Ολοκληρώθηκε το 6ο τουρνουά γρήγορου σκακιού των τμημάτων υποδομών

Ολοκληρώθηκε το  6ο τουρνουά γρήγορου σκακιού των τμημάτων υποδομών του Σκακιστικού Ομίλου ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» με τους δύο τελευταίους γύρους, το Σάββατο 18 Ιουν 2016 το βράδυ, στο πλαίσιο του 4ουGrand Prix Ρόδου.  Με το κλείσιμο του 6ου τουρνουά ολοκληρώθηκε και η τελική κατάταξη του 4ου Grand Prix Ρόδου.

Στις απονομές που ακολούθησαν βραβεύτηκαν όλα τα παιδιά που πήραν μέρος στο 6ο τουρνουά, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν οι βραβεύσεις των τριών πρώτων κοριτσιών και των τριών πρώτων της γενικής ανάstep του Grand Prix.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τέλος η βραδιά έκλεισε με τις απονομές των διπλωμάτων όλων των τμημάτων του ομίλου και των περιφερειακών, Αφάντου, Κρεμαστής Ιαλυσού για τη σκακιστική χρονιά 2015-16..

Στο σύντομο χαιρετισμό του ο αντιπρόεδρος του ομίλου κ. Βασιλάκης ευχαρίστησε τα μέλη του ομίλου που συνδράμουν σε όλες τις δράσεις του, πάντα αφιλοκερδώς, αγωνίζονται για την προαγωγή του σκακιού και του ομίλου. Στη συνέχεια ευχαρίστησε τους γονείς για την επιλογή αλλά και την συμπαράσταση που παρέχουν στα παιδιά τους καθώς και την κατανόησή που επιδεικνύουν κατά διαστήματα στα προβλήματα ή λάθη που  παρουσιάζονται στις διοργανώσεις του ομίλου. Ευχαρίστησε τα παιδιά για την προσπάθεια που καταβάλουν και τα συμβούλεψε να συνεχίσουν να αγωνίζονται και να παίζουν σκάκι ώστε μέσα από αυτό να βελτιωθούν στην ζωή τους ώς καλύτεροι πολίτες, στο σχολείο σαν καλύτεροι μαθητές και στην σκακιέρα σαν καλύτεροι αθλητές. Υπερήφανα δε ανακοίνωσε ότι η ομάδα του ομίλου για πρώτη φορά στην Ιστορία της ανακηρύχτηκε πρωταθλήτρια αιγαίου, με σύνθεση αποτελούμενη από ντόπιους αθλητές, παιδιά του ομίλου, παιδιά όπως τα μικρά παιδιά που βραβεύονται σήμερα.

Τέλος υπενθύμισε ότι ο όμιλος θα κλίση την σκακιστική χρονιά με το θερινό σκακιστικό camp που πλέον έχει γίνει θεσμός και το οποίο θα λειτουργήσει από 18 μέχρι 31 Ιουλ 2016 και του οποίου οι εγγραφές έχουν ξεκινήσει στη γραμματεία του ομίλου (τηλ. 2241035502)

 

Στο αγωνιστικό κομμάτι

Στο 6ο τουρνουά για το Step 1  αναδείκτικαν νικητές οι

1ος  Λέφας Γιώργος

2ος  και 1ο κορίτσι Σαπουντζάκη Νεφέλη

3ος   Κρητικός Δημήτρης

 

Για το Step 2

1ος   Παπαντωνίου Σωτήρης

2ος   Λουντάκας Μιχαήλ

3ος Καλπακίδης Δαβίδ

1ο κορίτσι Καραμποϊκη Μαρία

 

Για το Step 3

1ος Παρασκευόπουλος Σάββας

2ος Μανωλίτσης Φίλιππος

3ος Παπαδόπουλος Πέτρος

1ο κορίτσι Καστρουνή Ειρήνη

 

Για το τουρνουά τα αποτελέσματα αν γύρο  και επίπεδο έχουν :

Step 1

Rank SNo. Name 1.Rd. 2.Rd. 3.Rd. 4.Rd. 5.Rd. Pts.
1 5 Λέφας Γιώργος 4 w 1 5 b 1 2 b 1 3 w 1 6 b 1 5
2 7 Σαπουντζάκη Νεφέλη 1 3 b 1 1 w 0 4 b 1 5 w 1 4
3 4 Κρητικός Δημήτρης 7 b 1 2 w 0 6 w 1 1 b 0 4 w 1 3
4 2 Καραγιάννης Αιμίλιος 1 b 0 7 w 1 5 b 1 2 w 0 3 b 0 2
5 6 Λουντάκας Σταύρος 6 b 1 1 w 0 4 w 0 1 2 b 0 2
6 3 Καστανάκη Μαρία 5 w 0 1 3 b 0 7 + 1 w 0 2
7 1 Ιατρός Μιχαήλ Άγγελος 3 w 0 4 b 0 1 6 1

 

Step 2

Rank SNo. Name 1.Rd. 2.Rd. 3.Rd. 4.Rd. 5.Rd. Pts. BH. SB Fide
1 16 Παπαντωνίου Σωτήρης 12 b ½ 19 w 1 6 w 1 7 b 1 3 w 1 12,25 12½
2 10 Λουντάκας Μιχαήλ 17 b 1 9 w 1 4 b 1 3 b 0 5 w 1 4 10 12,00 13
3 4 Καλπακίδης Δαβίδ 20 b 1 10 w 1 14 b 1 2 w 1 1 b 0 4 9 11,00 14
4 7 Καραταπάνης Θεόδωρος 18 w 1 11 b 1 2 w 0 8 b 1 10 w 1 4 9 11,00 12
5 6 Καραμποϊκη Μαρία 8 b 1 14 w 0 17 b 1 6 w 1 2 b 0 3 8 8,00 10
6 12 Μουταφτσής Στράτος 13 w 1 7 w 1 1 b 0 5 b 0 16 w 1 3 8 6,50 10
7 3 Καλαντζόπουλος Αναστάσιος 21 w 1 6 b 0 11 w 1 1 w 0 14 b 1 3 8 5,50 9
8 17 Παρπέρης Γιώργος 5 w 0 21 b 1 9 b 1 4 w 0 15 b 1 3 8 5,50 8
9 1 Αγγελίδης Κωνστραντίνος 16 w 1 2 b 0 8 w 0 18 b 1 12 w 1 3 6,50 8
10 19 Ρούσος Γιώργος 19 w 1 3 b 0 13 w 1 15 w 1 4 b 0 3 4,50 10
11 20 Σταθάτος Αλέξανδρος 15 b 1 4 w 0 7 b 0 22 w 1 13 b 1 3 3,50 8
12 11 Μακρής Γιώργος 9 b 1 20 w 1 15 b 0 17 w 1 6 b 0 3 7 4,00 6
13 18 Περγαντή Αναστασία 4 b 0 15 w 0 19 b 1 9 w 1 22 b 1 3 6 1,00 4
14 5 Καράμπης Αλέξανδρος 1 w ½ 13 b 0 21 w 1 14 w 1 9 b 0 4,75
15 2 Γρίβας Ιωάννης 6 b 0 12 w 1 10 b 0 20 + 11 w 0 2 4,00 6
16 22 Χούλλης Αγησίλαος 22 w 1 5 b 1 3 w 0 12 b 0 7 w 0 2 3,00 9
17 9 Καστανάκη Ελευθερία 11 w 0 18 b 1 16 w 1 10 b 0 8 w 0 2 8 4,00 7
18 21 Τζιούρας Γεώργιος 2 w 0 22 b 1 5 w 0 16 b 0 19 b 1 2 6 1,00 5
19 8 Κασσιδάκης Χάρης 10 b 0 1 b 0 18 w 0 21 b 1 17 w 0 1 7 0,50 2
20 15 Παπακωσταντίνου Κωσταντίνος 3 w 0 16 b 0 22 w 1 13 1 0,00 3
21 13 Μωρογιάννη Μελίνα 7 b 0 8 w 0 12 b 0 19 w 0 1 1 0,00 1
22 14 Μωρόγιαννης Χρίστος 14 b 0 17 w 0 20 b 0 11 b 0 18 w 0 0 6 0,00 0

 

 

 

 

Step 3

Rank SNo. Name 1.Rd. 2.Rd. 3.Rd. 4.Rd. 5.Rd. Pts.
1 9 Παρασκευόπουλος Σάββας 8 w 1 2 b 0 6 w 1 9 b 1 4 b 1 4
2 6 Μανωλίτσης Φίλιππος 4 b 1 1 w 1 5 w 1 3 b ½
3 8 Παπαδόπουλος Πέτρος 9 b 1 5 b 0 8 w 1 2 w ½ 7 b 1
4 1 Γρίβας Μιχάλης 2 w 0 6 b 1 7 w 1 5 b 1 1 w 0 3
5 2 Καστανάκης Σεβαστιανός 10 b 1 3 w 1 2 b 0 4 w 0 6 b 1 3
6 10 Ροκόπουλος Αλέξανδρος 7 b 1 4 w 0 1 b 0 10 + 5 w 0 2
7 5 Λεβέντης Σταύρος 6 w 0 9 w 1 4 b 0 8 b 1 3 w 0 2
8 4 Καστρουνής Σέργιος 1 b 0 10 w 1 3 b 0 7 w 0 9 w 1 2
9 3 Καστρουνή Ειρήνη 3 w 0 7 b 0 10 w 1 1 w 0 8 b 0 1
10 7 Μπέζας  Συμεών 5 w 0 8 b 0 9 b 0 6 0

 

Πρωταθλητής στο Grand Prix για το Step 1:  Λέφας Γιώργος

2ος : Λουντάκας Σταύρος

3ος : Σαπουντζάκη Νεφέλη και  1ο κορίτσι

2ο κορίτσι : Κύρου Αντιγόνη

3ο κορίτσι : Γιακουμή Ελεάνα

 

Πρωταθλητής στο Grand Prix για το Step 2:  Λουντάκας Μιχαήλ

2ος : Καλπακίδης  Δαβίδ

3ος : Καραμποΐκη Μαρία και  1ο κορίτσι

2ο κορίτσι :  Περγαντή Αναστασία

3ο κορίτσι :  Καριπίδου Χρυσούλα

 

Πρωταθλητής στο Grand Prix για το Step 3:   Παρασκευόπουλος  Σάββας

2ος :  Μανωλίτσης Φίλιππος

3ος :   Γρίβας Μιχάλης   

1ο κορίτσι :  Καστρουνή Ειρήνη

2ο κορίτσι :  Καστανάκη Ελευθερία

3ο κορίτσι :  Καρρέρα Ζαππάτα Μαρτίνα

 

Αναλυτικά τα τελικά αποτελέσματα :

 

 

 

 

 

 

Step 1

Α/Α ΟΝΟΜ/ΜΟ   T1 T2 T3 T4 T5 T6 ΣΥΝ
1 Λέφας Γεώργιος   3 4 4 3 1 5 20
2 Λουντάκας Σταύρος   2 3,5 5 3 3 2 18,5
3 Σαπουντζάκη Νεφέλη   3 3,5 3 4 4 17,5
4 Κρητικός Δημήτρης   3 3 3 3,5 2 2 16,5
5 Καραγιάννης Αιμίλιος   3 3 2 2 3 2 15
6 Μούκας Μιχαήλ   1 5 3,5 5 14,5
7 Παρπέρης Γιώργος   3,5 2 3,5 4 13
8 Κρητικός Νίκος   2 1,5 2 3 3 11,5
9 Ράμμος Άγγελος   2 2 3 2 1 10
10 Χούλλης Αγησίλαος   2 2,5 4 8,5
11 Κακάς Μιχαήλ   1 2 2 2 7
12 Παπουτσάκης Αιμίλιος   3 4 7
13 Μιχελάκης Κωνσταντίνος   4,5 2 6,5
14 Μιχαήλ Γεώργιος   3 3 6
15 Πηδιάκης Κυριάκος   3 3 6
16 Λουντάκας Μιχαήλ   4,5 4,5
17 Κανάκας Αναστάσης   2 2 4
18 Μπρόκος Παναγιώτης   2 2 4
19 Κύρου Αντιγόνη   3   3
20 Μπινόγλου Ιωάννης   3 3
21 Παύλου Ασημάκης   3 3
22 Γιακουμή Ελεάνα   2,5 2,5
23 Καραγιάννη Στέλλα   1 1,5 2,5
24 Καστανάκη Μαρία   2 2
25 Σταυλά Κλεονίκη   2 2
26 Σταυριανάκης Βασίλης   2 2
27 Ιατρός Μιχαήλ   1 1
28 Κακλιός Αχιλλέας   1 1
29 Κανάκη Σαμάνθα   1 1
30 Καριπίδου Αικατερίνη   0 1 1
31 Πανηγύρη Ελευθερία   1 1
32 Φαρμακίδη Ασημίνα   1 1
33 Ευθυμίου Ιωάννα   0 0

 

 

Step 2

Α/Α ΟΝΟΜ/ΜΟ   T1 T2 T3 T4 T5 T6 ΣΥΝ ΒΗ
1 Λουντάκας Μιχαήλ   3 4 4 5 4 20  
2 Καλπακίδης Δαβίδ   4 3 3 3 2 4 19 48
3 Καραμποϊκη Μαρία   2 3 4,5 3 3,5 3 19 46
4 Ρούσος Γεώργιος   2 3 4 4 3 3 19 45
5 Περγαντή Αναστασία   4 3 3 2 4 3 19 40
6 Σταθάτος Αλέξανδρος   3 3,5 3 2 3 3 17,5  
7 Ρακόπουλος Αλέξανδρος   2 4,5 2 4 4 16,5  
8 Τζιούρας Γεώργιος   4 2 2 2 4 2 16  
9 Μακρής Γιώργος   3 2,5 1 3 2 3 14,5  
10 Παπαντωνίου Σωτήρης   4 3 3 4,5 14,5  
11 Χατζόπουλος Νίκος   3,5 4,5 3,5 11,5  
12 Αγγελίδης Κωνσταντίνος   3 2 3 3 11  
13 Καραταπάνης Θοδωρής   0 4 3 4 11  
14 Καράμπης Αλέξανδρος   4 3 1 2,5 10,5  
15 Γιακουμής Κωνσταντίνος   5 3 1 9  
16 Γρίβας Ιωάννης   1 2 2 1 1 2 9  
17 Κασσιδάκης Χάρης   1 2,5 1,5 3 0 1 9  
18 Κρητικός Ιωάννης   2 1 3 3 9  
19 Μπέζας Συμεών   3 2 2 2 9  
20 Μουταφτσής Στράτος   2 1 2 3 8  
21 Παπακωνσταντίνου Κωνσταντίνος   3 2 2 1 8  
22 Καριπίδου Χρυσούλα   2 1,5 1 2 6,5  
23 Καλαντζόπουλος Αθανάσιος   3 3 6  
24 Πιεράτος Κωνσταντίνος   2 1,5 1,5 0 1 6  
25 Πρεπελίτα Σιλβιάνα   1 2 2,5 5,5  
26 Γεωργίου Νίκος   2 3 5  
27 Σαββιδάκης Ανδρέας   5 5  
28 Σκαρτάδος Δημήτρης   2 3 5  
29 Μιχαήλ Αθηναγόρας   2,5 2 4,5  
30 Κορκίδας Ιάκωβος   1 2 3  
31 Μιχελάκης Κωνσταντίνος   1 2 3  
32 Παρπέρης Γιώργος   3 3  
33 Πιλατέρης Κωνσταντίνος   3 3  
34 Τζανουδάκη Ελευθερία   2,5 0 2,5  
35 Καστανάκη Ελευθερία   2 2  
36 Κεφαλάς Χρήστος   2 2  
37 Λούπης Νίκος   2 2  
38 Μωρόγιαννη Μελίνα   1 1 2  
39 Χούλλης Αγησίλαος   2 2  
40 Γιακουμάρου Μελίνα   1 1  
41 Γιαννάκος Μάριος   1 1  
42 Μωρόγιαννης Χρήστος   1 0 1  
43 Πουρναράς Ηλίας   1 1  
44 Ταυρίδου Κατερίνα   1 1  
45 Τρουμούχη Κάλλυ   1 1  

 

Step 3

Α/Α ΟΝΟΜ/ΜΟ   T1 T2 T3 T4 T5 T6 ΣΥΝ
1 Παρασκευόπουλος Σάββας   4,5 5 4 3 5 4 25,5
2 Μανωλίτσης Φίλιππος   4 4 2 5 4 3,5 22,5
3 Γρίβας Μιχάλης   3 3,5 2 3 3 3 17,5
4 Καστρουνής Σέργιος   3 3 3 2 3 2 16
5 Παπαδόπουλος Πέτρος   3 3 3 3 3,5 15,5
6 Πάττας Χρήστος   3,5 3 3 3 12,5
7 Μακρής Αθανάσιος   3,5 2 4 2 11,5
8 Καστρουνή Ειρήνη   2 2 1 2 1 1 9
9 Καστανάκης Σεβαστιανός   1 1,5 3 3 8,5
10 Στράγκας Γεώργιος   2 2 2,5 2 8,5
11 Λεβέντης Σταύρος   3 3 2 8
12 Καραγιάννης Ιωάννης   2 2 2,5 6,5
13 Μπάλλας Γεώργιος   5 5
14 Βασιλειάδης Ιάσονας   2 2 4
15 Σταυριανάκης Αποστόλης   4 4
16 Λαζανάκης Αντώνιος   3,5 3,5
17 Καστανάκη Ελευθερία   0 3 0 3
18 Καρρέρα Ζαπάτα Μαρτίνα   1 1 2
19 Νικολή Ειρήνη   1 1 2
20 Ρακόπουλος Αλέξανδρος   2 2
21 Στεργενάκης Μάνος   2 2
22 Συμιακός Σταύρος   2 2
23 Στεργενάκη Νιόβη   1,5 1,5
24 Καλαντζόπουλος Αθανάσιος   1 1
25 Καλογήρου Χρύσανθος   1 1
26 Μπέζας Συμεών   0 0

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.