ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
%cf%84%ce%b5%ce%bb%cf%87%ce%b9%ce%bd%ce%b9%cf%83-2016-2017

ΡΣΦΠ Τελχινίς: Ήττα στην πρεμιέρα από το Αιγάλεω

Στην παρθενική της εμφάνιση στην Α2 Εθνική κατηγορία η Τελχινίδα υποδέχτηκε στο Βενετόκλειο το φιλόδοξο Αιγάλεω. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής και με εξαίρεση το 2ο σετ οι ροδίτισσες, που έκαναν πολλά λάθη σε άμυνα και υποδοχή, δεν κατάφεραν να κοντράρουν την πολύ καλύτερη ομάδα του Αιγάλεω.

Στο 1ο σετ το 2-0 υπέρ της ομάδας του Νίκου Τσιντομηνά έγινε πολύ γρήγορα 2-8 και στη συνέχεια 5-20 με το Αιγάλεω να επικρατεί άνετα με 6-25.

Στο επόμενο σετ οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πολύ καλά και προηγήθηκαν με 1-6 και 10-19. Στο σημείο αυτό η Τελχινίδα αντέδρασε και έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση (15 τελειωμένες σε αυτό στο σετ) πλησίασε στον πόντο (22-23 και 23-24) για να χάσει όμως τελικά το σετ με 23-25.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες πιέζοντας στο σερβίς κατέκτησαν εύκολα και το 3ο σετ με 10-25.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΟ Αιγάλεω 0-3 σετ σε 69΄(6-25 σε 20΄, 23-25 σε 27΄και 10-25 σε 22΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Χρυσάνθη Μαθιουδάκη, Καρολίνα Χρυσοχού, Ματίνα Γιαννέλη, Μαρία Βρατσάλη, Ελένη Μητροπούλου, Φαμπιόλα Τερζίου, Νικολέτα Αμορανίτη (λ), Ελισάβετ Αμορανίτη (λ), Φαίη Μίχου, Κατερίνα Χειμωνέττου, Κέλυ Δαουτοπούλου, Ραφαηλία Κουφομανώλη, Νίκη Κουτζούκη και Αποστολάκη Αναστασία.

Αιγάλεω: (Αγγελική Αντωνιάδη) Βλάχου, Καρακατσάνη, Καραμούντζου, Μανωλίκα, Ιωάννου, Σολωμού, Αναστασιάδη (λ), Κανελοπούλου (λ), Κικιρίκου, Χαριτωνίδη, Σαμπάνη, Παλιοθόδωρου και Δίκη.

Πολύ καλή η διαιτησία των Γεωργίας Μεταξά, Παναγιώτη Μαριδάκη και Μαίρης Παπαδούλη.