ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
Ουαλία-Βέλγιο 3-1

Καταπληκτικό παιχνίδι στο γήπεδο της Λιλ με τους Ουαλούς να γράφουν ιστορία κάνοντας την ανατροπή –  Το Βέλγιο  άνοιξε το σκορ στο 13′ με απίστευτο γκολ του Ναϊγκολάν – Η Ουαλία ισοφάρισε στο 30′ με τον Γουίλιαμς και στο β’ ημίχρονο “σκότωσε” τους Βέλγους – Στο 55′ ο Ρόμπσον-Κανού έκανε το 2-1 με εκπληκτική προσπάθεια και στο 85′ ο Βόουκς με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1!

Εξαιρετικός ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο γήπεδο της Λιλ με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει από τη μία περιοχή στην άλλη.

Το Βέλγιο έχει ξεκινήσει καλύτερα τον αγώνα χάνοντας στο 7′ μια απίστευτη τριπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Χένεσι την πρώτη φορά κι άλλες δύο οι αμυντικοί του σχεδόν πάνω στην γραμμή απομάκρυναν τα σουτ των Βέλγων που δεν μπορούσαν να πιστέψουν τι έχασαν.

Η απάντηση των Ουαλών ήρθε στο 8′ με την κεφαλιά του Ρόμπσον-Κανού ενώ στο 10′ ο Μπέιλ σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Κουρτουά για να ακολουθήσει στο 13′ το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ γκολ του Ναϊγκολάν.

Ο αμυντικός μέσος της Ρόμα έγινε κάτοχος της μπάλας περίπου 20 μέτρα έξω από την περιοχή του Χένεσι και λίγο πλάγια, ωστόσο με ένα τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα της Ουαλίας.

Στο 26′ η Ουαλία άγγιξε την ισοφάριση όταν ο Ράμσεϊ γύρισε ιδανικά στον Τέιλορ όμως το πλασέ του τελευταίου απέκρουσε με εκπληκτικό τρόπο ο Τιμπό Κουρτουά!

Με τη συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα ο Άσλεϊ Γουίλιαμς έμεινε αμαρκάριστος και με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 34′ ο Γκάρεθ Μπέιλ ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, αλλά ο Κουρτούα μπλόκαρε το σουτ που επιχείρησε.

Χωρίς άλλες συγκινήσεις έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Με ευκαιρία για το Βέλγιο ξεκίνησε η επανάληψη καθώς στο 48′ ο Λουκάκου από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά άουτ.

Νέα ευκαιρία για το Βέλγιο με τον Αζάρ να ελίσσεται μέσα στην περιοχή ωστόσο το πλασέ του έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι της Ουαλίας.

Κι ενώ το Βέλγιο πίεζε για το δεύτερο γκολ, αυτό ήρθε από τους Ουαλούς! Ο Ρόμπσον-Κανού βρέθηκε κλεισμένος από τρεις Βέλγους μέσα στην περιοχή, αλλά τους άδειασε με εκπληκτική προσποίηση και πλάσαρε τον Κουρτουά.

Ο Φελαϊνί στο 74′ κερδίζει στον αέρα τους αμυντικούς της Ουαλίας, ωστόσο η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Χένεσι!

Στο 82′ δικαιολογημένα φωνάζουν για πέναλτι οι Βέλγοι, καθώς ο Γουίλιαμς πάτησε τον Ναϊνγκολάν εντός περιοχής χωρίς να το δει ο διαιτητής.

Οι ενδεκάδες:
Ουαλία (Κρις Κόουλμαν): Χένεσι, Γκούντερ, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Τέιλορ, Άλεν, Λέντλεϊ, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπσον-Κανού
Βέλγιο (Μαρκ Βίλμοτς): Κουρτουά, Μουνιέ, Άντερβαϊρελντ, Ντενάγιερ, Τζ. Λουκάκου, Βίτσελ, Ναϊνγκολάν, Ντε Μπρόινε, Καράσκο, Αζάρ, Ρ. Λουκάκου