ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
Ιστορικό 10-0 για τον ΠΑΟΚ

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου σκόρπισε τη Ντράγκον από τα Σκόπια με 10-0 για τη δεύτερη αγωνιστική του προκριματικού ομίλου του Τσάμπιονς λιγκ στο Μπέλφαστ και πάει φουλ για πρόκριση.

Στο γήπεδο Seaview του Μπέλφαστ τα κορίτσια του Αλέξη Κατηκαρίδη πανηγύρισαν τη νίκη και παράλληλα έγραψαν ιστορία, καθώς σημείωσαν ρεκόρ γκολ σε ευρωπαϊκό αγώνα για τον σύλλογο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν σαρωτικός στο πρώτο μέρος. Μετά από σωρεία χαμένων ευκαιρών (20-1 οι τελικές στο πρώτο μέρος και 9-0 τα κόρνερ) ο Δικέφαλος ξέσπασε στο τελευταίο δεκάλεπτο σοκάροντας τις Σκοπιανές με τέσσερα γκολ. Το σκορ άνοιξε η Δημητρίου στο 37′, ακολούθησαν δύο γκολ από την Παντελειάδου (39′, 42′) και στις καθυστερήσεις η Ντιμιτρίεβιτς έκανε το 4-0 μετά από ασίστ της Παντελειάδου.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ανέβασε ακόμη περισσότερο ρυθμούς, σκοράροντας με τις Παντελειάδου (49’), Κακαμπούκη (51’, 66’), Ντιμιτρίεβιτς 62’), Χατζηγιαννίδου (74’ με πέναλτι), ενώ η Ντράγκον είχε και αυτογκόλ με τη Νάσεβα.

Αξιοσημείωτη η παρουσία της Δήμητρας Παντελειάδου με τρία γκολ και τρεις ασίστ, σε έναν αγώνα που φορούσε το περιβραχιόνιο της αρχηγού. Στη στατιστική, ο ΠΑΟΚ έκλεισε τον αγώνα με 32 τελικές έναντι 2 και 12-0 στα κόρνερ.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ έφτασε τους έξι βαθμούς και περιμένει το βραδινό αγώνα της Γκλεντόραν με την NSA Σοφιας για να δει αν θα παραμείνει μόνος πρώτος στη βαθμολογία. Η βουλγάρικη ομάδα έχει τρεις βαθμούς και είναι η μόνη που απειλεί τον ΠΑΟΚ, καθώς την Κυριακή (18:00) θα αναμετρηθεί με τον Δικέφαλο για την τελευταία αγωνιστική. Υπενθυμίζουμε ότι την πρόκριση στους “32” του Τσάμπιονς λιγκ παίρνει μόνο η πρώτη ομάδα του ομίλου.

Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ: Πελετίδου (70′ Παπακωνσταντίνου), Γεωργίου, Βλασιάδου, Γκάτσου (46′ Χαμαλίδου), Κακαμπούκη, Δημητρίου, Χατζηγιαννίδου, Σακελλάρη, Μάρκου (79′ Γαβρά), Ντιμιτρίεβιτς, Παντελειάδου.
Ντράγκον: Άρσοβα, Τοντορόφσκα, Κόστοβα, Αντρέεφσκα (55′ Στοϊκόφσκα), Κριβιάνοβα, Νάσεβα, Αγκελόφσκα, Ντιμκόφσκα, Καρόφσκι (65′ Κολέφσκα), Γιανκουλόφσκα, Ναούμοφ