ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
20150426_wTelchinisAnagennisi

Η Αναγέννηση Σάμου στην Α2     –      2η θέση η Τελχινίδα

Πολύ κοντά στην κατάκτηση της 1ης θέσης στη τελική φάση του πρωταθλήματος γυναικών της Ζ΄ Περιφέρειας που πραγματοποιήθηκε από 22-27 Απριλίου στη Σάμο έφθασε η η Τελχινίδα

Η πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου ηττήθηκε στον τελευταίο αγώνα της από την Αναγέννηση Σάμου με 2-3 σετ και κατέλαβε τη 2η θέση.

Ο αγώνας, ανάμεσα στις δύο αήττητες ομάδες που ήταν ουσιαστικά και ο τελικός της διοργάνωσης, δεν ξεκίνησε καλά για τις ροδίτισσες. Η ομάδα της Σάμου, έχοντας την υποστήριξη της κερκίδας και παίζοντας πολύ καλύτερα από τον αντίπαλό της κατάφερε να πάρει άνετα τα δύο πρώτα σετ με 15-25 και 11-25. Η Τελχινίδα αντέδρασε και με όπλα την καλή άμυνα και το δυνατό σερβίς, ισοφάρισε το σκορ σε 2-2 σετ. Στο 5ο σετ, όμως, η ομάδα της Σάμου πήρε γρήγορα διαφορά (2-8). Η ροδίτισσες πλησίασαν σε 6-8 αλλά η αποτελεσματική επίθεση έδωσε το σετ (10-15) και τη νίκη στην Αναγέννηση.

Η αποστολή της Τελχινίδας επέστρεψε την Κυριακή το βράδυ στη Ρόδο και ήδη έχει αρχίσει ο σχεδιασμός για την επόμενη αγωνιστική χρονιά.

Οι αθλήτριες, οι προπονητές και η διοίκηση του ΡΣΦΠ Τελχινίς ευχαριστούν την ΤΕ ΕΟΠΕ Σάμου και ιδιαίτερα την πρόεδρο κα Μέλπω Λάνδρου για την άριστη διοργάνωση, την τοπική ομάδα ΑΣΣ Αναγέννησης, τους υπεύθυνους του κλειστού γηπέδου  Βαθέος, τη διεύθυνση και το προσωπικό του AEOLIS HOTEL στο Βαθύ για την άψογη φιλοξενία και φυσικά τις επιχειρήσεις, χορηγούς της ομάδας, για την οικονομική στήριξη:  Ζαχαροπλαστεία ‘Στάνη’, Guzi club, Epavlis café, Pane di Capo, Rock & Roll Music Diner, Morfat Ρόδου(Μιχαλούτσου), Θεοδόσης Καρανικόλας (Κρύσταλλα – Τζάμια), Εμμανουήλ Πιλλάτος (Χρώματα – Βερνίκια – Εργαλεία), Ξυλοσοφία (Ξυλουργικές Εργασίες), ΡΕΞ (Αυθεντικόν Κεμπαπτζίδικον) και τη Μελισσοκομική Δωδεκανήσου.

Τέλος, ο ΡΣΦΠ Τελχινίς ευχαριστεί την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, για την πολύτιμη βοήθεια στη γυναικεία ομάδα βόλεϊ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΣΣ Αναγέννηση Σάμου 2-3 σετ σε 11΄(15-25 σε 20΄, 11-25 σε 19΄, 25-23 σε 27΄, 25-23 σε 27΄ και 15-10 σε 18΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ελένη Μητροπούλου, Ελισάβετ Αμορανίτη, Αγλαΐα Σκορδά, Ματίνα Γιαννέλη, Μαρία Βρατσάλη, Χρυσάνθη Μαθιουδάκη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Κωνσταντίνα Λορένζου, Αγάθη Μπόνη, Λένα Πολυτάνου  και Νικολέτα Αμορανίτη (λίμπερο).

ΑΣΣ Αναγέννηση: (Γιάννης Βαραγιάννης, Λεωνίδας Βουρονίκος) Παπαδοπούλου, Μάτα, Σερασκέρη, Δήμου, Βογιατζή, Φράγκου, Μαραθοκαμπίτου, Δημητροπούλου, Παπαδοπούλου, Γαλάνη, Χιώτη και Κρητικού (λίμπερο),

Τον αγώνα διαιτήτευσαν η Παναγιώτα Ράντσιου, η Μαρία – Χριστίνα Χαμπιλού και η Μαρία Οικονόμου.