ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
Γκολάρα από Πλατέλλα, “κέρβερος” ο Ανέστης! Μόνη πρώτη η ΑΕΚ

εξαιρετικές επεμβάσεις του Ανέστη και η γκολάρα του Πλατέλλα έδωσαν το “διπλό” στην Ένωση (1-0) – Μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία των πλέι οφ ανόδου οι “κιτρινόμαυροι”, μετά την ήττα του Ηρακλή (VIDEO)

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στην ΑΕΛ, ωστόσο με ένα πανέμορφο τέρμα του Πλατέλλα και με τις “μεγάλες” επεμβάσεις του Ανέστη έφυγε από το Αλκαζάρ με τη νίκη (1-0)

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας σκοπό να κρατήσουν τη νμπάλα και να κερδίσουν μέτρα προς την περιοχή του Ανέστη. Ο ρυθμός του παιχνιδιού όμως δεν ήταν καλός, κάτι που βοήθησε την ΑΕΚ να κερδίσει τον χώρο του κέντρου και να περιορίσει την επιθετικότητα της Λάρισας.

Η πρώτη ευκαιρία την αναμέτρησης ήρθε από την Ένωση, με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι του Αποστολόπουλου, μετά από ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Λαμπρόπουλου (17′). Η απάντηση των “βυσσινί” ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, με την κοντινή προβολή του Δεληζήση να στέλνει την μπάλα ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι

Οι “κιτρινόμαυροι” διαμαρτυρήθηκαν δικαιολογημένα για πέναλτι στο 25′, όταν ο Μελισσάς -αντί για μπάλα- βρήκε τον Λαμπρόπουλο στην πλάτη, ενώ στο 37′ είχαμε πεντάλεπτη διακοπή στο ματς, όταν κάποιες κροτίδες που έπεσαν κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ, την στιγμή που προσπαθούσε να εκτελέσει ο Αραβίδης. Το ημίχρονο όμως ολοκληρώθηκε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, που έκαναν το 0-1, με υπέροχο σουτ του Πλατέλλα (42′).

Η ΑΕΛ άγγιξε την ισοφάριση με την έναρξη της επανάληψης, χάνοντας απανωτές μεγάλες ευκαιρίες, με σημαντικότερη αυτή του 49′, με τον Ανέστη να διώχνει την κοντινή κεφαλιά του Πινδόνη. Οι δυο παίκτες ήταν πρωταγωνιστές και στη “μεγάλη” φάση του 65′, όταν ο πορτιέρο της ΑΕΚ να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ την κοντινή προβολή του παίκτη των “βυσσινί”.

Ο Ανέστης στάθηκε… φύλακας άγγελος γα την εστία των “κιτρινόμαυρων” και στο 75′, διώχνοντας εντυπωσιακά το σουτ του Γιάντση. Οι γηπεδούχοι “πάλεψαν” μέχρι τέλους για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο 1-1.

Οι συνθέσεις:

Λάρισα (Σούλης Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Μελισσάς, Κοντοδήμος (45+3’ Πινδώνης), Νεμπεγλέρας, Μπανούσης (83’ Ρίστοβιτς), Σερζίνιο (72’ Γιάντσης), Ν’Γκουεσάν, Πίντο, Ελιομάρ

Στον πάγκο: Σταθάκης, Κουρτεσιώτης, Μουλόπουλος, Παπαγιάννης

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης (85’ Γροντής), Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Τζανετόπουλος, Πλατέλλας (70’ Γεωργέας), Ανάκογλου, Μπαρμπόσα (60’ Κρισάντους), Αραβίδης

Στον πάγκο: Βούρας, Σαρρής, Φαγιέ, Ζόριτς

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης

Γήπεδο: Αλκαζάρ

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Β΄ εθνικής και η ειδική βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λάρισα-ΑΕΚ 0-1
Παναχαϊκή-Ολυμπιακός Βόλου 1-3