ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
kolossos h hotels

Επιστροφή στις νίκες για τον Κολοσσό

Τη νίκη με 60-54 επί του Απόλλωνα Πάτρας, στο Βενετόκλειο, πήρε ο Κολοσσός H Hotels για την 16η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Νωθρά μπήκε στην αναμέτρηση η ομάδα της Ρόδου, με αποτέλεσμα ο Απόλλων να φτάσει στο +4 (3-7). Όμως, στη συνέχεια οι «θαλασσί» αντέδρασαν και με ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά (11-7), με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο υπέρ τους 11-10.

Το ίδιο «μουδιασμένα» ξεκίνησε και στη δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός, με τους φιλοξενούμενους να περνούν εκ νέου μπροστά (11-13). Αλλά, από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έκαναν την αντεπίθεσή τους μέσω της εξαιρετικής τους άμυνας, ανεβάζοντας συνεχώς την υπέρ τους διαφορά μέχρι το +9 (31-22), με τους Πατρινούς να μειώνουν στο τέλος σε 31-26.
Ο Κολοσσός είχε «πατήσει» στη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου και έτσι τη διατηρούσε και στο τρίτο δεκάλεπτο (34-29). Μάλιστα, στη συνέχεια οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη «έσφιξαν» κι άλλο την άμυνά τους, πηγαίνοντας ακόμη και στο +10 (43-33), με την αστοχία στο τέλος να επιτρέπει στον Απόλλωνα να μειώσει σε 46-41.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Απόλλων μείωσε στους τρεις (47-44), αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε ξανά μέσω της καλής του άμυνας, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +8 (54-46) στα μισά. Από εκείνο το σημείο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκαναν πολύ σωστή διαχείριση του χρόνου και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 60-54!
Τα δεκάλεπτα: 11-10, 31-26, 46-41, 60-54
Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 5, Λίντεν 3 (1), Ρέλεφορντ 6 (1), Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 10, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 12 (2), Ντέιβις 11, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 2, Λιούις 7 (2).
Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Αργυρόπουλος 7, Πάλμπλαντ 8 (2), Μέιερ 23 (3), Σάντλερ 9 (1), Γουντς 6, Βεργίνης 10 (3), Μαστρογιαννόπουλος, Τζαγουάρα 2, Πελεκούδας, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος.