Ένα παιδί… ευχήθηκε και στην Τούμπα έπαιξε η Εθνική 2004

χαρά σε 12.000 φίλους τους που βρέθηκαν στην Τούμπα και μαζί χιλιάδες ευρώ για το Παιδογκολογικό Τμήμα του ΑΧΕΠΑ. Ρεχάγκελ, πραγματοποιώντας την ευχή ενός μικρού φίλου των Θεσσαλονικέων

Το Make a Wish έκανε πραγματικότητα την επιθυμία του μικρού Χρυσοβαλάντητου, να δει τον αγαπημένο του ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι κόντρα στην νικήτρια ομάδα του Euro 2004, την Εθνική Ελλάδας. Οι 12.000 θεατές που βρέθηκαν στην Τούμπα στήριξαν οικονομικά με την αγορά εισιτηρίου το Παιδογκολογικό τμήμα του νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ.

Η Εθνική ομάδα του 2004 με προπονητή τον Ότο Ρεχάγκελ, παρατάχθηκε με σχεδόν όλους τους παίκτες της τότε αποστολής .Απ’ την άλλη, ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με ένα μεικτό σχήμα από βετεράνους και νυν παίκτες , την ώρα που το μεγαλύτερο χειροκρότημα της εξέδρας απέσπασε ο Πάμπλο Γκαρσία.

Το ματς ξεκίνησε με γκολ του Χρυσοβαλάντη στο 18ο δευτερόλεπτο, που αγωνίστηκε με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Στο 10ο λεπτό ο “χρυσός” σκόρερ του τελικού του Euro 2004, Άγγελος Χαριστέας έκανε με πλασέ το 1-1 προ κενής εστίας.

Εννιά λεπτά αργότερα ο Αμανατίδης μετά από κλέψιμο του Χαριστέα και λάθος του Ιτάνζ έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική, για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ στο επόμενο λεπτό με τον νεαρό Πόζογλου.

Στο δεύτερο 35λεπτο (τόση ήταν η διάρκεια κάθε ημιχρόνου) και πιο συγκεκριμένα στο τρίτο λεπτό, ο Πουρλιοτόπουλος ανέτρεψε τον Χαριστέα μέσα στην περιοχή και ο Μπασινάς από το σημείο του πέναλτι έκανε το 3-2 για την Εθνική.

Ο ΠΑΟΚ έχασε κάποιες ευκαιρίες στη συνέχεια με μεγαλύτερη αυτή του Τουρσουνίδη στο 54ο λεπτό, όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Μετά το τέλος του αγώνα ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Ιβάν Σαββίδης βράβευσε τον 16χρονο Χρυσοβαλάντη, τον “εμπνευστή” αυτού του φιλικού, αλλά και τον Οτο Ρεχάγκελ,τον πρωτομάστορα της απίστευτης πορείας της Εθνικής προς την κατάκτηση του Euro 2004.

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Σνάουτσνερ, Ρατς, Χασιώτης, Κόστα, Γκαρσία, Νομπόα, Αλεξανδρίδης, Μακ, Σκαρτάδος, Κουλούρης

Εθνική Ελλαδας 2004: Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Νταπίζας, Γκούμας, Μπασινάς, Ζαγοράκης, Γιαννακόπουλος, Χαριστέας, Καφές, Καραγκούνης, Αμανατίδης

Αγωνίστηκαν επίσης για τον ΠΑΟΚ οι: Πόζογλου. Μπηκαν Γλύκος, Κίτσιου, Πόζογλου, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Καραγεωργίου, Μαυρέας, Μαντούρο, Σαββίδης, Πουρλιοτόπουλος, Πούγγουρας, Παπαγιαννόπουλος, Παντελής Κωνσταντινίδης, Λεοντιάδης, Κούτσης, Βασίλης Σαμαράς

Στο δεύτερο ημίχρονο για την Εθνική πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι: Λάκης, Κυργιάκος, Γιώργος Γεωργιάδης, Βρύζας, Κατεργιαννάκης και βγήκαν οι Νταμπίζας, Αμανατίδης, Χαλκιάς, Γιαννακόπουλος, Χαριστέας