ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
Χαμένοι και οι δύο! 'Ασφαιροι στο Περιστέρι Ατρόμητος και Αστέρας

“Χ”αμένοι και οι δύο! “‘Ασφαιροι” στο Περιστέρι Ατρόμητος και Αστέρας

Ο Ατρόμητος είχε τις ευκαιρίες και ο Αστέρας Τρίπολης τον Θεοδωρόπουλο. Το 0-0 δεν ήταν αυτό που ήθελαν οι δύο ομάδες που πλέον πρέπει να σκεφτούν τη μεταξύ τους… κόντρα για το καλύτερο δυνατό ευρωπαϊκό εισιτήριο αφού η πρωτιά έχει απομακρυνθεί.

Και οι δύο ομάδες γνώριζαν ότι μόνο με τη νίκη θα είχαν ελπίδες να διεκδικήσουν την πρώτη θέση στα πλέι οφ αλλά ο Ατρόμητος φάνηκε να θέλει περισσότερο το τρίποντο. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια ήταν εμφανώς ανώτεροι και είχαν δύο σημαντικές στιγμές.

Στο 29′ Ο Πίτου Γκαρσία βρέθηκε απέναντι στον Θεοδωρόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα αντέδρασε εξαιρετικά και κράτησε το “μηδέν”. 3 λεπτά αργότερα και πάλι ο Θεοδωρόπουλος ήταν πρωταγωνιστής αφού απέκρουσε το σουτ του Ναπολεόνι ενώ στην επαναφορά, ο Ούμπιδες δεν μπόρεσε να σημαδέψει εστία.

Ο Αστέρας έχασε τη μοναδική του ευκαιρία στο πρώτο μέρος στο 36′, με το σουτ του Ρόλε να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Γκορμπούνοφ.

Ο Βεργέτης έριξε στο ματς τον Πάρα και ο Αργεντινός ήταν πρωταγωνιστής στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου όταν έπιασε την κεφαλιά αλλά είδε την μπάλα να φεύγει άουτ.
Ο Ατρόμητος μετά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα του έδινε τη νίκη. Στο 83′ ο Μαρσελίνιο έχασε τεράστια ευκαιρία αφού η μπάλα ήρθε σε αυτόν μετά την απόκρουση του Θεοδωρόπουλου αλλά δεν μπόρεσε να σημαδέψει την εστία.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Πίτου Γκαρσία (76′ Καράσκο), Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Κοντοές, Καραμάνος (63′ Μαρσελίνιο), Ούμπιδες, Ναπολεόνι, Μπάλλας (64′ Αγκουαζί).

Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Γκοϊάν, Τσοκάνης, Σανκαρέ, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Ρόλε, Μάσα (71′ Μουνάφο), Μπαράλες, Μπαντιμπανγκά (46′ Πάρα, 75′ Ζησόπουλος)