ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
amoraniti_terziou_(2)

5η πανελλήνια θέση για Αμορανίτη / Τερζίου

Μια ακόμη ήττα, η 2η (κι αυτή στο tie break), στέρησε από τη Νικολέτα Αμορανίτη και τη Φαμπιόλα Τερζίου τη συμμετοχή τους στον ημιτελικό του τελικού τουρνουά του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ Νεανίδων (Κ19). Aν και η αγωνιστική παρουσία των πρωταθλητριών Αιγαίου, τις δύο πρώτες ημέρες της διοργάνωσης, έδειχνε ότι είναι στις δυνατότητές τους η είσοδος στην τετράδα και η διεκδίκηση ενός μεταλλίου, η έλλειψη δυνατών αγώνων κατά τη διάρκεια της προετοιμασία τους ήταν ο καθοριστικός παράγοντας για τις απώλειες και των δύο αγώνων στο 3ο σετ ενώ έφθαναν πρώτες σε ματς μπολ.

Την Κυριακή το πρωί, στον προημιτελικό του ταμπλό των ηττημένων, το ροδίτικο δίδυμο αντιμετώπισε τις Αγριοδήμου / Μονάντερα και παίζοντας πολύ καλά κέρδισε το 1ο σετ με 21-18. Έχασε το 2ο  με 19-21 και στο tie break μετά από ένα κακό ξεκίνημα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-8. Ανέκαμψε όμως και κατάφερε να προηγηθεί με 14-13. Στους κρίσιμους τελευταίους πόντους οι αθλήτριες της Φαίης Μίχου δεν ήταν αποτελεσματικές και τελικά ηττήθηκαν με 15-17. Μετά από την ήττα αυτή κατέκτησαν την 5η Πανελλήνια θέση.

Οι νεαρές αθλήτριες, οι οποίες μπορούν και του χρόνου να αγωνίζονται στην κατηγορία των Νεανίδων, ευχαριστούν τους προπονητές τους, τις συναθλήτριές τους, όλους όσοι τους βοήθησαν στην προετοιμασία τους, την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και τις επιχειρήσεις Colorado club Rhodes, Special Rhodes, Οδυσσέας Πεζουβάνης, Opus και Nuovo.

Πρωταθλήτριες Ελλάδας στις Νεανίδες ήταν και φέτος οι Μαρία Κλέπκου και Βούλη Κουρτίδου αφού νίκησαν στον τελικό με 2-0 (22-20, 21-14) τις Μάτιου / Πεπόνη ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Γεωργιλά /Καντά.

Στους Εφήβους τον τίτλο για το 2016 κέρδισαν οι Κανέλλος /Ιωαννίδης που  επικράτησαν με 2-1 σετ (21-23, 21-17, 15-12) των Στέφανου Κώστογλου και Δημήτρη Χατζηνικολάου από την Κω. Την 3η θέση κατέλαβαν οι Βολιτάκης /Κόλα.