ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ
4×4 ο Εφηβικός ΣΠΑΚ, πέρασε από την ΑΕΛ!

Άλλη μία νίκη, την 4η σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε το Εφηβικό τμήμα του ΣΠΑΚ.

Η ομάδα του Τάσου Παπαγεωργίου επικράτησε το μεσημέρι της Κυριακής (1/11) της ΑΕΛ με 1-3 σετ για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Εφήφων της ΕΣΠΕΚΕΛ και συνεχίζει αήττητη την πορεία της.

Κόντρα σε έναν δυνατό και πολλά υποσχόμενο αντίπαλο, ο Εφηβικός ΣΠΑΚ έδειξε χαρακτήρα και μάλιστα κατάφερε να σε μετά από τα δύο πρώτα κρίσιμα σετ να επιβάλλει το ρυθμό του και να φτάσει στη νίκη, η οποία μάλιστα είναι η 3η εκτός έδρας!

Στο 1ο σετ τόσο η ΑΕΛ και ο ΣΠΑΚ αρνούνταν να παραδώσουν τα όπλα και με συναρπαστική εξέλιξη η Καρδιτσιώτικη ομάδα έφτασε στην επικράτηση με σκορ 26-28.

Στη συνέχεια οι νεαροί Βυσσινί δεν πτοήθηκαν από την απώλεια ενός μεγάλου σε διάρκεια σετ και ισοφάρισαν σε 1-1 κατακτώντας το 2ο σετ με σκορ 25-21.

Η διακύμανση του αγώνα προδιέθετε μεγάλο ντέρμπι, ωστόσο, οι παίχτες του Τάσου Παπαγεωργίου φρόντισαν με βελτιωμένη απόδοση και λιγοστεύοντας τα λάθη στην υποδοχή και την τελική πάσα να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ (17-25) και να κάνουν το 1-2 στα σετ.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη ο ΣΠΑΚ ξεκίνησε επίσης δυνατά στο 4ο σετ, έδειξε ότι διαθέτει βάθος στον πάγκο και με τις κατάλληλες οδηγίες του νεαρού προπονητή, έφτασε στο 1-3 και στην «καθαρή» νίκη που δίνει μεγάλο προβάδισμα στους «Τρικολόρε» για συμμετοχή στο Final 4.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για τη γηπεδούχο ομάδα δεν αγωνίστηκαν οι Γκουτζαμάνης καιΝικολάου.

Τα σετ: 26-28, 25-21, 17-25, 17-25

ΑΕΛ (Αρ. Σαμιώτης): Δημόπουλος (λ), Νικόπουλος, Παπαχρήστος, Γκιτέρσος, Γραμμένος, Ζμπήτας, Καραμανίδης, Παπαντωνίου, Χουλιάρος, Δορδοκίδης.

ΣΠΑΚ (Τ. Παπαγεωργίου): Μαλλιώρας, Βασιλάκος, Καρράς, Στ. Παπαδόπουλος, Φούκας, Χειμωνέττος (λ), Κ. Αντωνίου, Μοϊάνος, Αθ. Λοΐζος, Τρέμμας.